Ataköy’de inşa edilen hastane projesinde Türkiye’nin bu ebatlardaki ilk parametrik cephesi uygulanıyor...

Müteahhit: Kuzu Grup
Mimari Proje
: Evrenol Architects
İç Mimari
: Zoom TPU
Cephe Uygulama
: Aksoy Alüminyum
Cephe Danışmanı
: AXIS
Mekanik Proje
: Prokem
Elektrik Proje
: HB
Statik Proje
: Statik
Yangın Danışmanı
: Karina
Ses ve Akustik Danışmanı
: Duyal Karagözoğlu
Aydınlatma Danışmanı
: ZKD

PROJEYİ, MAYIS-HAZİRAN 2021 (387.) SAYIMIZIN E-DERGİ UYGULAMASINDAN OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Resim Başlığı

Resim Başlığı

Resim Başlığı

Kuzu Grup tarafından Ataköy’de inşa edilen hastane projesinde Türkiye’nin bu boyutlardaki ilk parametrik cephesi uygulanıyor. Üst segmente hizmet etmesi planlanan ve Türkiye’de sağlık turizmine önemli katkılar sağlayacak 35 bin metrekare kapalı, 1800 metrekare taban alanına sahip, bodrum katları ve zeminle birlikte toplam 19 katlık, 218 yatağa, 73 odaya, 8 ameliyathaneye, 2 doğumhaneye ve 1 acil servise sahip hastane, Evrenol Architects tasarımı. Çok özel ve Türkiye’de diğer hastanelerde çok rastlanmayan üniteler de barındıran projenin bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Binanın yaklaşık 8 bin metrekarelik cephesinin yarısı parametrik cephe olarak tasarlanmış.

Schüco firmasının çözümlerinin tercih edildiği, uygulamasını Aksoy Alüminyum’un, cephe danışmanlığını AXIS’in yürüttüğü projede mimari kaygılar ve estetik ön planda tutuluyor.

Yaklaşık 3 bin metrekarelik arka cepheleri alüminyum stick cephe olan ve ayrıca 1800 metrekarelik granit seramik cepheye sahip projenin yola bakan ön cephesi ise parametrik cephe olarak tasarlanmış. Çelik konstrüksiyonla kaplanan cephenin üzerine Schüco firmasının projeye özel tasarladığı sistem uygulanıyor. Söz konusu cephede iç bahçelere sahip balkonlar da bulunuyor.

Projede, Schüco’nun özel tasarlanan Modüler Sistem Parametrik Giydirme Cephesi ile birlikte FWS 60 Cephe, AWS 114 PAF Paralel Açılım Cephe İçi Pencereleri, FWS 60 SG Cephe Sistemi, AWS 65 Pencere ve ADS 65 Kapı Sistemleri tercih edilmiş.

Resim Başlığı

Custom design
Özel tasarım Modüler Sistem Parametrik Giydirme Cephe, halihazırda bir çelik alt konstrüksiyona bağlanan, yani çelik üzeri “Custom Design” bir modüler sistem. Sistemde camı taşıyan kaset profillerinin ana çerçeve profiline bağlanmasıyla oluşturulan modüller çelik bir arka konstrüksiyon tarafından taşınıyor. İlgili detaylar, Schüco teknik ekibi tarafından projeye özel çözülmüş.

Schüco FWS 60 Cephe Sistemi, optimize edilmiş imalat ve montaj süreçleri dahil olmak üzere yüksek düzeyde esneklik ve çekici tasarım seçenekleriyle cephe ve ışıklıklar yaratmak için etkileyici bir temel sistem olarak tanınıyor. Geniş bir sistem yelpazesi sayesinde çok çeşitli gereksinim ve uygulamalar için çözümler uygulanabiliyor.

Schüco AWS 114 PAF cephe içine entegre edilen pencereler ise büyük ölçüde doğrama ve yüksek kanat ağırlıkları için bile farklı cephe geometrilerine sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor.

Resim Başlığı

Schüco projelerine bakıldığında birbirinden farklı mimari talepler görülüyor. Firmanın alüminyum sistem yelpazesi, bir Ege köyündeki modern çiftlik evinden Türkiye semalarına yükselen rezidans projelerine her türlü farklı mimari beklentileri karşılamak için hazır olan sistemleri barındırdığı gibi, çok zorlu talepler için özel çözüm sistemler de müşterilerin kağıt üzerindeki hayallerini gerçeğe dönüştürme olanağı sağlıyor. Firma, bu projede de yine böyle bir mimari zorluğu gerçeğe dönüştürmüş.

Özel sistem tasarımında uygulama esnasında çıkabilecek bir takım olası sorunlar, örneğin arkadaki çelik sistemden kaynaklanabilecek belli montaj toleransları dikkate alınıp buna göre detaylar geliştirilmiş. Yani sorunlar önceden öngörülüp buna göre planlamalar yapılmış. Ayrıca bu tip özel çözümlerde hem üretim aşamasında hem de şantiyede uygulama esnasında her daim uygulamacı firma Aksoy Alüminyum ile birlikte Schüco Türkiye ekibi de destek veriyor.

PROJEYİ, MAYIS-HAZİRAN 2021 (387.) SAYIMIZIN E-DERGİ UYGULAMASINDAN OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

1 Haziran 2021


Şantiye®
İnşaat sektörünün buluşma noktası Şantiye®, “Güven”i temsil eden “Basılı bir Yayın” olma özelliğinin yanı sıra yenilenen web sitesiTurkcell Dergilik ve Türk Telekom E-Dergi gibi mobil uygulamalardaki varlığı, 42 bin E-Bülten abonesi ve 60 bin sosyal medya takipçisi-bağlantısıyla inşaat sektörünün en önemli iletişim platformlarından biri olmaya dijital ortamlarda da devam ediyor...  1988'den bu yana olduğu gibi...
Şantiye®
ayrıca yapı sektörüne "Şantiye'nin Yıldızı Ödülü", "Yılın Yeşil Yapı Malzemesi / Teknolojisi Ödülü" ve "Şantiyeden Kareler" Fotoğraf Yarışması gibi farklı organizasyonlarla da katkı sunuyor. 

Abone Olmak için
Bir yıllık abonelik bedelimiz olan 180 TL (Yılda 6 Sayı, KDV Dahil)'yi TR70 0001 0008 5291 9602 1550 01 IBAN no’lu hesabımıza (Ekosistem Medya) yatırıp, dekontu ve açık adresinizi santiye@santiye.com.tr adresine e-posta veya 0532 516 03 29 no’lu telefona WhatsApp / SMS aracılığıyla ulaştırabilirsiniz.