ETKİLEYİCİ ŞANTİYE FOTOĞRAFLARINIZI BEKLİYORUZ...

Yapı sektörünün 33 yıldır en önemli iletişim platformlarından biri olan Şantiye® dergisinin düzenlediği ve Türk inşaat sektörüne arşiv niteliğinde görsel doküman sunmayı, şantiyelerdeki kayda değer, estetik ve anlamlı görüntüleri geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan “ŞANTİYEDEN KARELER” Fotoğraf Yarışması fotoğraflarınızı bekliyor.  

31 Aralık 2021’e kadar başvurulabilen yarışmanın en temel özelliği, sadece ŞANTİYE ÇALIŞANLARI ve zaman zaman da olsa ŞANTİYELERDE GÖREV ALAN KİŞİLERE yönelik organize ediliyor olması... Ayrıca CEP TELEFONU gibi mobil cihazlardan SPONTANE çekilen fotoğrafların ÖNCELİKLENDİRİLMESİ de yarışmanın özgün taraflarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Organizasyonun Jürisinde ise Prof. Dr. A. NİL TÜRKERİ (İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. CEYHAN KANDEMİR (İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi), BULUT UZUN (İnş. Y. Müh. / Fotoğrafçı), İHSAN TOLGA BÜYÜKADA (Ziraat Müh. / Fotoğrafçı), ALTAN ÜREN (Grafiker) ile Şantiye® dergisi Yayın Yönetmeni Sertaç AYTAÇ yer alıyor.

Ayrıntılara 386. sayımızın E-Dergi versiyonundan da göz atabilirsiniz

1988 yılından bu yana inşaat sektörünün en önemli iletişim platformlarından biri olan Şantiye® dergisi tarafından düzenlenen “ŞANTİYEDEN KARELER” Fotoğraf Yarışması’na başvurular 31 Aralık 2021’e kadar sürecek. Sadece şantiye fotoğraflarının yer aldığı Yarışma, Türk inşaat sektörüne arşiv niteliğinde görsel doküman sunmayı ve şantiyelerdeki kayda değer, estetik ve anlamlı görüntüleri geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor. Yarışmanın temel özelliği ise sadece şantiye çalışanları ve şantiyelerde görev alan kişilere yönelik olması. Ayrıca organizasyonda, cep telefonu gibi mobil cihazlardan spontane (doğal-kendiliğinden) çekilen fotoğrafların önceliklendirilmesi de yarışmanın özgün taraflarından biri olarak ön plana çıkıyor...

O karelerde “Yaşanır”
Bilindiği üzere şantiyelerde görev alan inşaat profesyonelleri, sıradan vatandaşın gündelik hayatta pek karşılaşmadığı sayısız görselliğe şahit olurlar... Vincin manevra yaparken gökyüzündeki salınımı, yükseklerde çalışan bir işçinin silueti, betonun çıplak hali, demirin bükülürkenki mahzunluğu, devasa bir köprü inşaatının alacakaranlıktaki heybetli duruşu, bir gökdelenin asansör boşluğundan yansıyanlar, metrelerce yükseklikteki cephe iskelesinin yarattığı desen, kazısı devam eden bir tünelin uçsuz bucaksız gizemi, kaynaktan çıkan kıvılcım, şantiye barakasında detay çizimlerine son şeklini veren Şef’in yorgun ifadesi, gece spotlar altında çalışan bir ekskavatör veya upuzun bir otoyol inşaatının ufka uzanan görüntüsü... Tozu dumana katan bir kamyon da uzaktan bakıldığında(!) güzel bir resim sunar... Ya ömrünü mesleğine adamış bir “Usta”nın “alın teri” bulaşmış sarı bareti, hep mi güzel görünür?.. Tüm bu manzaralar şantiyelerde kurgusuz, olağan ve sıradandır...

Bugüne ve geleceğe güzel görüntü ve hatıralar sunmaktır asıl amaç...
Kısaca şantiyelerde çok çok güzel kareler yakalanır. Çünkü o karelerde “Yaşanır”... Ve bu karelere profesyonel fotoğrafçılar değil; mimarı, operatörü, işçisi ve mühendisiyle şantiye çalışanları şahitlik ederler. Şantiyeden Kareler Fotoğraf Yarışması da işte bu temel üzerine kuruludur. Adı “Yarışma” olsa da tam bir “Yarışma” değildir aslında... Şantiye çalışanlarının şahit oldukları güzellikleri “cep telefonu” gibi cihazlarıyla, spontane bir şekilde çekip herkesle “paylaşmalarına” katkı sağlamak, bugüne ve geleceğe inşaat sektörüyle ilgili güzel görüntüler ve hatıralar sunmak, iz bırakmaktır asıl amaç... “Paylaşmak”, en önemli kavramdır organizasyonu tanımlayan...

İki Kategori
Organizasyonda 2 kategori bulunuyor.
Güncel ve ilk olanı, “2021 Kategorisi”... Bu kategoride, 2021 yılı içinde (1 Ocak 2021-31 Aralık 2021) çekilen fotoğraflar değerlendirmeye alınıyor.
Nostalji Kategorisi”nde ise, 2020 de dahil olmak üzere önceki yıllarda çekilmiş şantiye fotoğrafları yer alıyor. Kategori kapsamında özellikle geçmişteki önemli projelerin inşaat aşamalarının fotoğraflarının sunulması öngörülüyor.

“ŞANTİYEDEN KARELER” FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

YARIŞMANIN ADI
“Şantiyeden Kareler” Fotoğraf Yarışması

DÜZENLEYEN
Şantiye® Dergisi (Ekosistem Medya Yayıncılık İletişim ve Danışmanlık Ltd. Şti.)

KONU VE AMAÇ
1988 yılından bu yana inşaat sektörünün en önemli iletişim platformlarından biri olan Şantiye® dergisi tarafından düzenlenen “Şantiyeden Kareler” isimli fotoğraf yarışması, sadece şantiye fotoğraflarının yer aldığı bir organizasyondur.

Şantiyeden Kareler Fotoğraf Yarışması Türk inşaat sektörüne arşiv niteliğinde görsel doküman sunmayı ve şantiyelerdeki kayda değer, estetik ve anlamlı görüntüleri geniş kitlelere ve geleceğe ulaştırmayı amaçlar.

KATEGORİLER
Yarışmada 2 kategori mevcuttur.

1) 2021 Kategorisi (Güncel): Bu kategoride, 2021 yılı içinde (1 Ocak 2021-31 Aralık 2021) çekilen fotoğraflar değerlendirmeye alınır.  

2) Nostalji Kategorisi (Geçmiş): Nostalji kategorisi, 2020 de dahil olmak üzere önceki yıllarda çekilmiş şantiye fotoğraflarının yarıştığı bir kategoridir. Kategori kapsamında özellikle geçmişteki önemli projelerin inşaat aşamalarının fotoğraflarının sunulması öngörülmüştür. 

KATILIM KOŞULLARI
- Organizasyonda sadece şantiye fotoğrafları yer alabilir.
- Yarışma, profesyonel fotoğrafçılara değil; sadece şantiye çalışanları ve şantiye görevlilerine yöneliktir. Bu kapsama, şantiyelerde zaman zaman bulunan tedarikçi ve taşeron firma personeli, yapı malzemesi sektörü profesyonelleri ile ilgili okullarda görev alan eğitimci ve öğrenciler de dahildir.
- Yarışmaya katılım ücretsizdir.
- Her aday, her bir kategoriye en fazla 3’er fotoğrafla katılabilir.
- Organizasyona fotoğraf gönderenler, söz konusu eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.
- Fotoğrafın tüm hukuki sorumluluğu (şantiye yönetimi ve iş sahibiyle yaşanabilecek olası sorunlar) katılımcıya aittir. Şantiye® dergisi, iki taraf arasında ortaya çıkabilecek hukuki/ticari sorunlarda taraf değildir. Gönderici, fotoğrafın ilgili şantiyede tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
- Fotoğraflarda yer alan şahısların, fotoğraflarının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğraflarının yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.
- Fotoğraf, insanlı veya insansız hava araçlarıyla çekilebilir. Bu tip fotoğrafların 3. şahıs ve firmalarla yaratabileceği sorunlar Şantiye® dergisinin sorumluluğu dışındadır. Alınması gereken tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.
- Fotoğrafa kabul edilebilir düzeyde filtreleme, renk doygunluğu ve/veya kontrast düzeltmesi dışında müdahale edilmemiş olmalıdır.
- Fotoğraf, bir ürün veya markanın tanıtımına yönelik görüntü içermemelidir.
- Fotoğraf, Türkiye’den bir ana müteahhit veya alt müteahhidin yer aldığı yurtdışı şantiyelerde çekilmiş olabilir.
- Yarışma için gönderilen fotoğraflar Şantiye® dergisinin web sitesinde, dijital mecralarında ve basılı dergide herhangi bir izne gerek duyulmadan yayınlanabilir. Katılımcı Şantiye®den ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını kabul eder.

FOTOĞRAFLARIN KULLANIM HAKLARI
Şantiye® dergisi, fotoğrafların kullanım hakkıyla ilgili bir talepte bulunmaz. Telif hakkı tümüyle fotoğrafı çekenindir. Şantiye® dergisi sadece, gönderilen fotoğrafları basılı dergide, dijital mecralarında ve web sitesinde, eser sahibinin ismi ve eser adını kullanarak yayınlayabilir. Söz konusu fotoğraflar için eser sahibi, eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini, bu izin için herhangi bir telif hakkı veya bir talepte bulunmayacağını beyan ve taahhüt eder.

FOTOĞRAFLARIN GÖNDERİLMESİ
- Fotoğraflar e-posta ile santiye@santiye.com.tr adresine gönderilir.
- Diğer kanallardan gelecek (Posta, kurye vs.) dokümanlar kabul edilmeyecektir.
- Gönderilecek fotoğraflar en az 1 MB ve JPEG formatında olmalıdır.
- Katılımcının Adı-Soyadı, Mesleği, varsa Çalıştığı Kurum ve Telefon / E-Posta gibi iletişim bilgileri mutlaka sunulmalıdır.
- Gönderilen mesaj veya e-postada fotoğrafın “Hangi şantiyede” ve “Ne zaman çekildiği” açık olarak belirtilmelidir.
- Katılımcı, arzu ederse şantiyenin ve kendi isminin gizli tutulmasını talep edebilir.
- Fotoğrafların, Şantiye® dergisine ulaşmasının ardından dergi tarafından gönderilecek Şartnamenin e-posta ile onaylanması şarttır.

JÜRİ
- Prof. Dr. A. Nil Türkeri / Öğretim Üyesi - İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
- Prof. Dr. Ceyhan Kandemir / Öğretim Üyesi - İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
- Bulut Uzun / İnşaat Y. Müh. - Yapı Sektörü Profesyoneli - Fotoğrafçı
- İhsan Tolga Büyükada / Ziraat Müh. - Fotoğrafçı
- Altan Üren / Grafiker - Serbest
- Sertaç Aytaç / Editör - Şantiye Dergisi

TAKVİM
Gönderim Başlangıç Tarihi
: 1 Mart 2021
Son Katılım Tarihi
: 31 Aralık 2021
Jüri Değerlendirme Tarihi
: Ocak 2022
Sonuçların Bildirim Tarihi
: 20 Ocak 2022

ÖDÜL
Her iki kategorinin 1.’lerine
2.000 TL’lik Hediye Çeki (Bir Teknoloji Marketten)

İletişim: Sertaç Aytaç / Şantiye Dergisi Yayın Yönetmeni
e-posta: santiye@santiye.com.tr
Tel: 0532 516 03 29

Ayrıntılara 386. sayımızın E-Dergi versiyonundan da göz atabilirsiniz

"Şantiyeden Kareler" Fotoğraf Yarışması Etkileyici Şantiye Görüntülerinizi Bekliyor

22 Mayıs 2021


Şantiye®
İnşaat sektörünün buluşma noktası Şantiye®, “Güven”i temsil eden “Basılı bir Yayın” olma özelliğinin yanı sıra yenilenen web sitesiTurkcell Dergilik ve Türk Telekom E-Dergi gibi mobil uygulamalardaki varlığı, 42 bin E-Bülten abonesi ve 60 bin sosyal medya takipçisi-bağlantısıyla inşaat sektörünün en önemli iletişim platformlarından biri olmaya dijital ortamlarda da devam ediyor...  1988'den bu yana olduğu gibi...
Şantiye®
ayrıca yapı sektörüne "Şantiye'nin Yıldızı Ödülü", "Yılın Yeşil Yapı Malzemesi / Teknolojisi Ödülü" ve "Şantiyeden Kareler" Fotoğraf Yarışması gibi farklı organizasyonlarla da katkı sunuyor. 

Abone Olmak için
Bir yıllık abonelik bedelimiz olan 180 TL (Yılda 6 Sayı, KDV Dahil)'yi TR70 0001 0008 5291 9602 1550 01 IBAN no’lu hesabımıza (Ekosistem Medya) yatırıp, dekontu ve açık adresinizi santiye@santiye.com.tr adresine e-posta veya 0532 516 03 29 no’lu telefona WhatsApp / SMS aracılığıyla ulaştırabilirsiniz.